Finlandia

013.

013 to kapela odmienna od klasycznych punkowych bandów z Kraju Reniferów, grali dużo bardziej melodyjnie i nie tak wściekle, jak sztandarowi przedstawiciele tamtejszej punkowej sceny. Stylowo bardzo blisko Ramones. Zespół istniał krótko bo w latach 1983-1985, pozostawił po sobie jedną płytę wydaną w pierwszym roku działalności.


Appendix.

Zespół powstał w 1981 roku w Fińskim mieście Pori.
Pierwsze nagrania kapeli ukazały się na demówce w 1982 roku, natomiast pierwszą płytę wydali w roku 1983. Grali porządnego hcpunka. Działalność zakończyli w 1985 roku. W latach późniejszych następowały krótkie reaktywacje (np. w 1996 roku gdy nagrali mini CD „Suomineito). W 2006 roku kolesie nagrali zupełnie nowy materiał zatutułowany “Syyntakeeton” oraz ukazała się reedycja nagranej w 1984 roku płyty „Top of the pops” (na winylu) oraz dwie składanki z różnymi nagraniami zespołu.


Bastards.

Kapela powstała w fińskiej miejscowości Tampere.
W 1982 roku wydali pierwszy singiel.
Istnieli krótko bo raptem kilka lat, ale uważani są za jedną ze sztandarowych kapel fińskiej sceny hc/punk.


Destructions.

Kapela powstała w 1981 roku w fińskiej miejscowości Pori.
Grali w składzie:
Mike – vocal;
Poko – gitara;
Mix – bas;
Jakko – perkusja.
W 1984 roku ukazała się jedyna płyta Destrucktion „Vox populi”. Wcześniej bo w 1982 roku i 1983 roku ukazały się ich dwie demówki. Nagrania zespołu można też znaleźć na kilku składankach m. in. na wydawnictwie „Hardcore 83”.


Kaaos.

Kapela powstała wna początku 1980 roku w fińskim mieście Tampere.
Na ich styl gry duży wpływ miały brytyjskie oraz amerykańskie kapele hc punk dość często wówczas odwiedzające tamten rejon świata, stąd styl Kaaos podążył właśnie w takim kierunku.
Pierwszym wydawnictwem zespołu był split z kapelą Cadgers wydany w 1981 roku, w kolejnym roku wyszła kolejna tym razem już samodzielna EPka. Kaaos stawał się coraz popularniejszym zespołem, koncertował coraz więcej czego efektem był long play wydany w 1984 roku. W tym samym roku ukazał się również pełny koncertowy split z inną fińską kapelą Teervet Kadet, zawierający utwory z ich wspólnej trasy koncertowej po Europie. Kolejny rok nie był jednak dobry dla kapeli mimo, że załogantom udało się nagrać kolejną EPkę to zespół pod koniec roku 1985 roku przestał istnieć. Wpomniana EPka światło dzienne ujrzała dopiero osiem lat później. Kilka lat temu nastąpiła reaktywacja zespołu. Jedynym kolesiem z oryginalnego składu, który po reaktywacji udzielał się w kapeli był Jakke, który zmarł 29 listopada 2007 roku. Nagrania kapeli przez te wszystkie lata trafiły na wiele różnych składanek oraz kompilacji (m. in. Tribute to Rattus).


Lama.

Lama powstała 1977 roku, jednak pierwsze próby grania spełzły na niczym więc chyba za właściwszą datę powstania kapeli można przyjąć rok 1979. Jedyny album tej helsińskiej kapeli ukazał się w 1982 roku a zatytułowany był po prostu „Lama”. W międzyczasie czyli od taty powstania do daty zawieszenia działalności czyli do grudnia 1982 roku ukazało się kilka singli tej grupy. W przyszłości następowały sporadyczne reaktywację, ale były to głównie przebudzenia się na pojedyncze koncerty.


Rattus.

Jeżeli nie najstarsza to na pewno jedna z najstarszych kapel z Finlandii. Zespół powstał w 1978 roku. Pierwszy singiel Rattusa ukazał się w 1980 roku, a w następnym światło dzienne ujrzała ich EPka o jakże przepięknym tytule „Fucking disco”. Rok później ukazały się kolejne dwa wydawnictwa grupy. Mniej więcej w tamtym czasie kapela została uznana za mocny punkt na miejscowej scenie hc/punk. W 1984 roku kapela rusza w trasę koncertową po Europie Zachodniej oraz wypuszcza kolejną płytkę. W 1986 roku wyszła kolejna płyta zespołu jednak nie zostaje dobrze przyjęta przez fanów zespołu, rok później w czasie trasy po Skandynawii publika na koncertach domaga się głównie grania starszych utworów. Pod koniec 1987 roku Rattus wydaje jeszcze singla by z początkiem roku 1988 zawiesić działalność, czyli tak naprawdę rozpaść się. Ostatni koncert zagrali 15 stycznia 1988 roku w miejscowości Jyvaskyla. Powrót na scenę następuje w kwietniu 2001 roku, od tamtej pory kapela koncertuje sporadycznie. Jeśli chodzi o granie to wpisali się dokładnie w krajobraz ówczesnej sceny hc/punk w Finlandii. Muzyka mocna, ciężka i z porządnym kopem. Generalnie jeżeli ktoś nie zna to zachęcam do zapoznania się z tym zespołem, zaręczam, że warto poświęcić czas.


Riistetyt.

Kolejna fińska legenda punk rocka lat osiemdziesiątych. Powstali w 1981 roku. Kapela pierwotnie nazywała się Cadgers, w 1982 roku nazwę zmieniono na Riistetyt. Grali w charakterystycznym brudnym stylu dla fińskich kapel tamtego okresu. Zagrali trasy koncertowe w wielu krajach Europy, a także w USA. To właśnie po powrocie z ich pierwszego wyjazdu za ocean zespół zawiesił działalność lub jak kto woli rozpadł się. Miało to miejsce w połowie lat osiemdziesiątych. Reaktywacja nastąpiła kilkanaście lat później w 1999 roku. Reaktywacja miała być tylko okazjonalnym zdarzeniem, jednak stało się inaczej i zespół zaczął regularnie koncertować.


Tampere SS.

Kapela działała w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.
W tamtym czasie nagrali dwie EPki (obie w 1983 roku), po czym zakończyli działalność.
Reaktywacja nastąpiła w 2009 roku, w tym samym roku ukazała się trzecia EPka Tampere SS.
Mimo, że zaliczani są do legend fińskiego hardcore punka, ciężko wyszukać o nich jakieś szersze informacje, a także jak na kapelę o takim statusie ich dorobek płytowy jest bardzo skromny.
Styl grania to typowy brudny i szybki hardcore punk i wrzaskliwym vocalem.


Varaus.

Varaus powstało na przełomie 1981 i 1982 roku w Helsinach, pierwsze nagrania w formie EPki ukazały się w 1983 roku, w tym okresie ich nagrania (zwykle rejestrowane podczas koncertów) często trafiały na różne składanki i kompilacje fińskich kapel, dwa lata później zespół wydał swoje kolejne nagrania, by po tym fakcie zakończyć działalność. W 1996 roku wydane zostały remasterowane nagrania z początku lat osiemdziesiątych i to tyle jeśli chodzi o dokonania fonograficzne tego zespołu. Natomiast ich styl grania to typowy skandynawski hardcore punk pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, czyli szybko z agresywnym vocalem.

Dodaj komentarz