Kiedyś to grali! #92 – Instytucja.

Był czas, że punk i reggae były dość blisko siebie, wiele zespołów mieszało te style, jednym z nich była, założona jesienią 1982 roku w Chrzanowie, grupa pod nazwą Instytucja Wyższej Użyteczności Publicznej.

Po krótkim okresie prób zadebiutowali 29 listopada 1982 r. w hali krakowskiej Wisły, występując w towarzystwie zespołów Lady Pank i Lombard. Wówczas także nawiązał współpracę z Rock Studiem przy krakowskiej Estradzie.

Jednak szybko skrócono tę nazwę tylko do pierwszego wyrazu.

Pierwszy skład tworzyli: Jarek Kisiński, Marek Jaśko i Janusz Matylla, czyli „Pylu”. Chłopaki spotykali się w domu Jarka przy Mydlanej w Chrzanowie. Niedługo potem graliśmy w piątkę: Jarek Kisiński i ja na gitarach, Marek Jaśko na basie, Zbyszek Ciaputa na bębnach, natomiast śpiewał Mirosław Wanat, ksywka „Guma”. Wanat był najlepszym wokalistą Instytucji. Prawdziwym szołmenem na miarę Freddiego Mercury. Wychodził na scenę i robiło się gorąco. Z nim mogliśmy zajść naprawdę daleko. Odszedł z kapeli w 1983 roku, przed Jarocinem. Zastąpił go Piotrek Zgłobica. Wtedy Instytucja zyskała też klawiszowca.

Mimo tego, że muzyka jaką tworzyli była raczej spokojna, to w tekstach nie bali się pojechać ostro, komentując i piętnując ówczesne czasy i realia Polski Ludowej. O czym można przekonać się słuchając ich demówki nagranej już w kilka miesięcy od założenia zespołu.

Nie chodziło o jakiś programowy bunt. Na scenie chcieliśmy po prostu głośno zagrać, wyżyć się. Pokazać, że umiemy dać dobry koncert z tekstowym przesłaniem.

Można też stwierdzić, że dość szybko rzucili się (albo zostali rzuceni) na głęboką wodę, zaliczyli kilka ciekawych imprez m. in. w Kołobrzegu (Rock Nad Bałtykiem), w Krakowie (Open Rock) czy Rock W Opolu. Oczywiście nie ominęli też Jarocina, gdzie po raz pierwszy zagrali w 1983 roku.

Po prostu pojechaliśmy na przesłuchania. W jury siedzieli między innymi Walter Chełstowski i Leszek Winder. Udało się i wylądowaliśmy na dużej scenie. Przed nami wyrósł las osiemnastu tysięcy głów.

Dobry występ podczas jarocińskiego festiwalu doceniony został przez dziennikarzy, publiczność, a także samych organizatorów, co zaowocowało zaproszeniem na kolejną edycję imprezy w roli gościa. Wiązało się to oczywiście z występem tamże bez wcześniejszego przedzierania się przez eliminacje. Sukces Instytucji miał też swoje skutki uboczne, a mianowicie wraz z narastającą popularnością pojawiło się zainteresowanie ich przekazem ze strony tak zwanej Cenzury.

Problemy zaczęły się później. Przed każdym koncertem należało oddawać teksty cenzorowi. Ale i tak zawsze śpiewaliśmy po swojemu. W Brodnicy ktoś doniósł na nas, że mamy problemy z cenzurą. Później pojawiły się nawet pogróżki, że zespół zostanie rozwiązany, jeżeli będziemy się dalej tak zachowywać.

Jedynym oficjalnym wydawnictwem Instytucji z tamtych czasów jest EPka, zawierająca dwa utwory.

„Twoja ofensywa”

„Z prawdą na świat”

Płyta ukazała się w 1985 roku nakładem wydawnictwa Tonpress.

Niestety, ale rok później zespół zakończył działalność, a część z jego członków położyła podwaliny pod dość popularną swego czasu kapelę Sztywny Pal Azji.

Dodaj komentarz