Kiedyś to grali! #114 – Wielkanoc.

Zespół zawiązał się późną jesienią 1986 roku, debiutowali na koncercie, jaki odbył się w lutym 1987 roku w Domu Kultury Żuraw w Lubinie, czyli mieście, z którego pochodzili.
W tym samym roku wystąpili też na jarocińskim festiwalu.
Ich styl był ciężki do jednoznacznego zdefiniowania, na pewno wyróżnić w nim możemy jakieś elementy nowo czy zimnofalowe, niektórzy nawet słyszeli w tej muzyce inspiracje jazzem czy bluesem. Na pewno wzorów, z których czerpała Wielkanoc można doszukiwać się gdzieś pomiędzy Joy Division a Talking Heads. Kolejną sprawą, która wyróżniała Wielkanoc na tle wielu innych ówczesnych kapel był udział w składzie wokalistki, pod koniec lat osiemdziesiątych mikrofony były raczej zdominowane przez facetów.

Tak czy owak zespół to nie było typowe rzępolenie na trzech dźwiękach, co zaowocowało tym, że:

w 1988 roku znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Zamiast jednak pojechać na Festiwal Polskiej Piosenki do Opola, gdzie grupa została zaproszona w nagrodę, muzycy postanowili wystartować w konkursie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Po raz pierwszy w historii konkursu zespół bisował i finalnie dostał nagrodę dziennikarzy. Zainteresowanie grupą po Jarocinie było bardzo duże, dzięki czemu WIELKANOC zaczęła pojawiać się na innych polskich festiwalach w charakterze gości, a w listopadzie tego samego roku grupa zarejestrowała trzy utwory w studio Polskiego Radia w Warszawie na potrzeby Rozgłośni Harcerskiej. Dwie piosenki z tej sesji trafiły na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej dostając się odpowiednio na 2 i 5 miejsce.

W tamtym okresie udało im się zaliczyć też występ za granicą, a konkretnie w ówczesnej Czechosłowacji (Certowe Kolo Bratysława), oprócz tego z dobrej strony pokazali się na warszawskiej imprezie Róbrege, a także Rock Pod Chełmcem w Wałbrzychu.

W 1989 roku Wielkanoc trzeci rok z rzędu zawitała do Jarocina, jednak tym razem nie zrobiła furory jak w minionych latach.
Jednak według tak zwanych fachowców:

Zespół był uznawany za dużą nadzieję polskiej muzyki rockowej, ale niestety plany podboju rynku zweryfikowało życie. Z jednej strony część muzyków Wielkanocy wyjechała z Lubina studiować we Wrocławiu, z drugiej grupa trafiła na jednej z najbardziej kryzysowych okresów w historii polskiego rocka – hiperinflacja po upadku komuny i nagły spadek sprzedaży płyt winylowych sprawiły, że wiele grup z tamtego okresu (lata 1987-1991) pozostało niespełnionymi nadziejami polskiej muzyki

Czyli można śmiało stwierdzić, że Wielkanoc można zaliczyć do grona kapel, które nie wytrzymały przemian ustrojowych w Polsce i rozpadły się nie pozostawiając po sobie żadnego wydawnictwa.
Oficjalny koniec zespołu nastąpił w… Wielkanoc 1990 roku.

Po wielu latach światło dzienne ujrzały nagrania wydane pod tytułem „Dziewczyny karabiny”.

Płyta zawiera aż 23 utwory pochodzące z:

01-10 – Luty 1988, DK „Żuraw”, Lubin
11-13 – 1989, Studio RH, Warszawa
14-23 – Koncert w Lubinie 1989

Dodaj komentarz