Na majowe święto 1973 – film dokumentalny.

„Film został zrealizowany w 1973 roku z okazji obchodów święta 1 maja organizowanych w Poniatowej, niewielkim miasteczku pod Lublinem. Dokument powstał w Amatorskim Klubie Filmowym „Foka” w Poniatowej.” Czytaj dalej Na majowe święto 1973 – film dokumentalny.

Punk z różnych stron świata #105 – R. D. F.

Zespół pochodzi z Biszkeku, czyli stolicy Kirgistanu. Muszę przyznać, że w te rejony szukając punk rocka jeszcze nigdy się nie zapuszczałem, no ale jak to mówią zawsze musi być ten pierwszy raz.O samym zespole wiadomo niewiele, a o  istnieniu jakiejkolwiek sceny w tym azjatyckim kraju informacji brak.Sam Biszkek to dość spore, bo liczące około miliona mieszkańców miasto, natomiast Kirgistan najpierw podbity przez carską Rosję (1864 … Czytaj dalej Punk z różnych stron świata #105 – R. D. F.

Głosowanie na najlepszą okładkę płyty wydanej w latach dziewięćdziesiątych.

Zapraszam do zabawy w wybór najlepszej okładki płyty, która ukazała się w dekadzie lat dziewięćdziesiątych. Spośród płyt wydanych w tamtym okresie czasu, przyjmując jedynie proste kryterium, odrzucając sentymenty czy zapominając o samej muzyce – okładka mi się podoba lub nie.Komputery osobiste pojawiły się w powszechnym użytku, więc i do tworzenia grafik już nie byli niezbędni specjaliści, można było zacząć tworzyć je samodzielnie, może jeszcze nie … Czytaj dalej Głosowanie na najlepszą okładkę płyty wydanej w latach dziewięćdziesiątych.

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część czwarta (10).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część czwarta (10).

Czarne słońca – film psychologiczny.

Do komendanta policji zgłasza się mężczyzna, który okazuje się byłym więźniem zwolnionym na podstawie amnestii. Mężczyzna ów, Tadeusz Wilk za wszelką cenę pragnie wrócić do więzienia. Gdy spotyka się z odmową spełnienia swego pragnienia, świadomie łamie prawo – rani komendanta krzesłem – ale nie osiąga celu. Po wyjściu z komendy Wilk spotyka piosenkarkę z miejscowej restauracji i twierdzi, że ona jest jego matką. Czytaj dalej Czarne słońca – film psychologiczny.

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część trzecia (9).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część trzecia (9).

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część druga (8).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część druga (8).

Menda – Benefit na Ukrainę (demo 2022).

Oi!Znienacka wjeżdżamy z naszą pierwszą, oficjalną koncertówką. Nagranie pochodzi z Benefitu na Ukrainę, który odbył się 23.04.2022 w warszawskim skłocie Przychodnia. Wideo jest dostępna na jutubie, muzyczka do pobrania na bandcampie, a prawdopodobnie już za tydzień będziecie mogli streamować na spoti, jak tylko na nasz dystrybutor się ogarnie. Jest surowo, głośno, krzywo i brudno, czyli tak jak lubimy – dostajecie przedsmak tego jak bawimy się … Czytaj dalej Menda – Benefit na Ukrainę (demo 2022).

Kiedyś to grali! #117 – Darkness/Dusty Boots.

Nowofalowy zespół z Płocka funkcjonujący w latach 1989-1992.Początki zespołu były typowe dla większości kapel, gdzie chęci przewyższały możliwości, pierwsze próby grali tak jak wielu, czyli po piwnicach i prywatnych mieszkaniach. Dopiero po kilku miesiącach udało się załatwić salkę do ćwiczenia i szlifowania swojego warsztatu w płockim Spółdzielczym Domu Kultury. Być może przyczyniło się do tego zwycięstwo w lokalnym przeglądzie muzycznym.Po kilku występach nastąpiła zmiana wokalisty: … Czytaj dalej Kiedyś to grali! #117 – Darkness/Dusty Boots.

Kamienice. Opowieści przedwojennych mieszkańców Wrocławia. – recenzja książki.

„- Dziwnie – kończę – bo mam wrażenie, że ja opowiadam o polskim mieście. Tylko taki Wrocław znam. A Ty? O niemieckim?
– Nie.
– O śląskim?
– Nie. O europejskim. Z niemieckimi korzeniami. Z piastowskim początkiem. Przez wiele lat kształtowanym przez niemieckich mieszkańców. Los chciał, że wymieniono jedynie ludność. I to jest przestrogą dla nas, potomków, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, by utrzymać pokój.” Czytaj dalej Kamienice. Opowieści przedwojennych mieszkańców Wrocławia. – recenzja książki.

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część pierwsza (7).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 90. Część pierwsza (7).

Bazrach, czyli sen o wolnym kamieniu. – film dokumentalny.

Dżannet Dżabagi-Skibniewska – wnuczka ostatniego chana Inguszy, córka Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu, i Helen Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów. Jako kilkuletnia dziewczynka musiała uciekać przed bolszewikami za granicę. Wcześniej ojciec dał Dżannet i jej dwóm siostrom kamienie z ich rodzinnych gór. Powiedział, że jeśli będą o nie dbały i przechowają je, powrócą na Kaukaz. Dżannet swój kamyk przechowała. Wierzyła, że właśnie dzięki niemu, … Czytaj dalej Bazrach, czyli sen o wolnym kamieniu. – film dokumentalny.