Kiedyś to grali! #146 – Toxic Bonkers.

Początek lat dziewięćdziesiątych obfitował w kapele grające… rzeźnicką muzykę, jedno z nich był, pochodzący z Aleksandrowa Łódzkiego Toxic Bonkers. Poruszali się w stylistyce, którą możemy umiejscowić gdzieś pomiędzy grind corem a crust punkiem. Czytaj dalej Kiedyś to grali! #146 – Toxic Bonkers.

Punk z różnych stron świata #111 – Wartburgs für Walter.

Można stwierdzić, że egzotyki w moich punkowo-muzycznych podróżach ciąg dalszy. Jednak w tym wypadku nie mam geografii na myśli lecz coś co można nazwać polityką lub ustrojem. Bo ten kraj znajdował się blisko, po sąsiedzku. Chodzi oczywiście o Niemiecką Republikę Demokratyczną, zwaną też potocznie Wschodnimi Niemcami, które istniały od 7 października 1949 roku  do 3 października 1990 roku. Zainteresowanych tematem odsyłam do odpowiednich publikacji, ja … Czytaj dalej Punk z różnych stron świata #111 – Wartburgs für Walter.

Z cyklu: W starym zinie #73.

Tym razem zaprezentuję tekst z radomskiego artzina Bunkier #5 (wrzesień 2021). Rzecz jest na tyle obszerna, że pojawi się w częściach.
Autorem artukułu „Radomskie piekiełko smoły i metalu. Dzieci hałasu” jest niejaki Dziewoy. Ciekawa podróż w późne lata osiemdziesiąte i wczesne dziewięćdziesiąte.

Część druga. Czytaj dalej Z cyklu: W starym zinie #73.

Muzyka w telewizji.

O tym, że lubię wyszukiwać starocie nie muszę przypominać, kto tu zagląda ten wie. Ostatnio trafiając na kolejne ciekawe rzeczy z lat dziewięćdziesiątych pomyślałem sobie by porównać to co oferowała telewizja ówcześnie, z tym co możemy zobaczyć i posłuchać obecnie.Oczywiście te 25-30 lat temu albo nie było internetu, albo dostęp do tego medium był dość mocno ograniczony. (Kto pamięta instytucje zwane kafejkami internetowymi?) Zatem głównym … Czytaj dalej Muzyka w telewizji.

Oyate

Oyate to trio, które jest efektem pandemicznego klimatu roku 2020, wtedy to powstała większość materiału na debiutancką płytę, która ukazała się 8 marca 2021 nakładem wydawnictwa Pasażer. Zespół poszedł za ciosem i już 5 listopada 2022 roku w katalogu ZIMA RECORDS pojawił się krążek pt.  „Hihi”. W tym trudnym dla koncertów czasie, zespół miał szanse rozgrzewać atmosferę na kilku koncertach i liczy, że to nie … Czytaj dalej Oyate

Z cyklu: W starym zinie #72.

Tym razem zaprezentuję tekst z radomskiego artzina Bunkier #5 (wrzesień 2021). Rzecz jest na tyle obszerna, że pojawi się w częściach.
Autorem artukułu „Radomskie piekiełko smoły i metalu. Dzieci hałasu” jest niejaki Dziewoy. Ciekawa podróż w późne lata osiemdziesiąte i wczesne dziewięćdziesiąte.

Część pierwsza. Czytaj dalej Z cyklu: W starym zinie #72.

Kiedyś to grali! #144 – Aguire.

Zespół pochodził z małej miejscowości – Krzeszowice, znajdującej się w województwie małopolskim. Założony został w 1991 roku przez Adama (vocal i gitara), Jurka (gitara), Marka (bas) oraz Tomka (perkusja). W zasadzie ciężko jednoznacznie określić ich styl grania. Uważamy się za zespół sceny, a nie za HC band. Uważamy, że gramy dość oryginalną muzykę. Nie podrabiamy żadnych kapel w sposób celowy. Może jedynie brzmienie – to … Czytaj dalej Kiedyś to grali! #144 – Aguire.

Doktryna szoku – film dokumentalny.

M. Winterbottom, na podstawie kontrowersyjnej książki Naomi Klein (ikony ruchu alterglobalistycznego, autorki bestsellerowego „No Logo”) stworzył obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody.Film, podobnie jak i książka przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji.(…)Sojusz światowych rządów i wielkich koncernów, wykorzystując niepokoje … Czytaj dalej Doktryna szoku – film dokumentalny.

Klasa 1984 – dramat obyczajowy.

Andrew Norris (Perry King) jest nowym nauczycielem w liceum. Pierwsze dni pracy są dla niego szokiem, bowiem okazuje się, że aby wejść do szkoły każdy z uczniów jest badany wykrywaczem metalu a przemoc na korytarzach jest rzeczą powszechną. Wkrótce Andrew odkrywa, że szkołą rządzi Peter Stegman (Timothy Van Patten), młodociany przestępca i handlarz narkotykami. Nauczyciel wypowiada mu wojnę. Zobaczyć można tutaj. Czytaj dalej Klasa 1984 – dramat obyczajowy.

Głosowanie na najlepszą okładkę płyty wydanej w latach 10.

Zapraszam do zabawy w wybór najlepszej okładki płyty, która ukazała się w drugiej dekadzie XXI wieku. Spośród płyt wydanych w tamtym okresie czasu, przyjmując jedynie proste kryterium, odrzucając sentymenty czy zapominając o samej muzyce – okładka mi się podoba lub nie. Poniżej 15 propozycji najlepszych okładek punkowych płyt wydanych w latach 2000.Zaznaczyć można dowolną ilość opcji – zapraszam do głosowania. Głosowanie potrwa na pewno ponad … Czytaj dalej Głosowanie na najlepszą okładkę płyty wydanej w latach 10.

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 10. Część czwarta (18).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 10. Część czwarta (18).

Zabójstwo Jesse`ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda – western biograficzny.

Jest rok 1881. Jesse James ma 34 lata. W jego grupie znajduje się Robert Ford, który jest trochę tchórzliwy, ale zazdrości sławy szefowi i marzy o przejęciu rządów w gangu. Największym zagrożeniem dla Jamesa okazuje się ktoś, komu zaufał. Jesse nigdy nie pomyślałby, że zginie z ręki własnego człowieka, który strzeli mu w plecy, tymczasem tak się dzieje. Wkrótce jednak sam morderca zostanie zabity przez … Czytaj dalej Zabójstwo Jesse`ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda – western biograficzny.

Najlepsze okładki płyt w historii – lata 10. Część trzecia (17).

Moim zdaniem oprawa graficzna płyty to rzecz bardzo ważna, oczywiście nie tak jak zawartość krążka, ale powinna stawić dopełnienie muzyki. Na pewno każdemu przytrafiło się kupić jakieś wydawnictwo nieznanego wcześniej wykonawcy tylko dlatego, że to co zobaczyło się na okładce przyciągnęło uwagę. Ja miałem tak wielokrotnie.Zatem wpadłem na pomysł by stworzyć listę najlepszych (w moim subiektywnym odczuciu) okładek w historii punk rocka. Zanosi się na … Czytaj dalej Najlepsze okładki płyt w historii – lata 10. Część trzecia (17).

Kiedyś to grali! #142 – Brudy.

Zespół pochodził z Tarnowskich Gór, powstał na gruzach kapeli Ródy (Rudy 102) działającej od około 1986 roku. Pierwsze próby rozpoczęły się pod koniec 1989 roku, natomiast debiut nastąpił podczas koncertu w Bytomiu w lutym 1990 roku.Inspirowali się m. in. Takimi kapelami jak Black Flag, Fugazi czy MoMeansNo. Co z resztą słuchać w ich muzyce. Jeśli chodzi o warstwę tekstową to jest tu również ciekawie. Nasze … Czytaj dalej Kiedyś to grali! #142 – Brudy.