Ziemia człowiecza – serial dokumentalny.

Wizyta w krajach Azji, w których od dziesięcioleci trwa walka o przetrwanie. Birma, Nepal, Armenia i Kandahar to krainy zamieszane przez ludzi wierzących w to, że kiedyś na ich ziemi zapanuje pokój.

Odcinek 1.
Piekło dżungli.

Birma. Od demokratycznego powstania z 1988, wielu ludzi ukrywa się i walczy w dżungli. Mimo upływu czasu nadal walczą przeciwko dyktaturze i są ścigani przez rządową armię. W lesie narażeni są na ciągły głód i choroby.

Odcinek 2.
Córki Himalajów.

Nepal, Himalaje. Zniewolone tradycją i przynależnością kastową kobiety mogą spędzić całe życie w podległości wobec reżimu patriarchalnej rodziny, podwójnie wyzyskiwane przez rodzinę i przez miejscowych kapitalistów i obszarników, lub wyzwolić się, wstępując w szeregi komunistycznej partyzantki nepalskiej i z karabinem w ręce walczyć o wyzwolenie społeczne, odrzucając tym samym hinduistyczną tradycję i związaną z nią poniżającą rolę przypisaną kobietom. Nepalski ruch partyzancki w blisko połowie składa się z kobiet.

Odcinek 3.
Ginący Jazydzi.

Ostatni spadkobiercy tradycji jazydów, armeńscy Kurdowie, znikają z powierzchni ziemi, Lud, który stanowi mniejszość na swojej ziemi jest od lat prześladowany. Po dziesięciu wiekach historii do dzisiaj dotrwała zaledwie 150 tysięczna grua wyznawców Meleka Tausa.

Odcinek 4.
Ocaleni.

Afganistan, Kandahar. Tu wojna trwa od zawsze. Chłopak imieniem Abdul jest kucharzem. Czasami policja zatrudnia go jako świadka. Zadaniem Abdula jest obserwowanie z niewielkiej odległości przebiegu ataków terrorystycznych, a następnie składanie zeznań.


*grafika wygenerowana za pomocą sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz